Mojich 10 rande na slepo | Ashley Elston

Ashley Elston | Mojich 10 rande na slepo | 304 strán | CooBoo | Goodreads | Martinus | Preškoly

Prvá veta: „Určite nepôjdeš s nami?“

M
ala som náladu na nejakú dobrú a vtipnú oddychovku, takže keď som uvidela, že knižka Mojich 10 rande na slepo je pre všetkých fanúšikov Kasie West, voľba bola jasná.
Hlavnou postavou príbehu je Sophie, ktorá túži stráviť vianočné sviatky so svojím priateľom Griffinom. To však ešte netuší, že vzťah, ktorý pokladala za idylický, nie je vôbec taký super – minimálne nie z jeho strany. Sophie začuje Griffina, aký je nešťastný, že namiesto toho, aby strávila čas s rodinou, bude cez sviatky s ním. To je pre ňu ako kopanec, tak sa nakoniec rozhodne odísť k babke, ktorá pre ňu vymyslí „skvelé“ rozptýlenie v podobe desiatich rande na slepo.
Knižka je dokonalým (pred)sviatočným čítaním a áno, rozhodne poteší fanúšikov Kasie West, pretože to bolo milé, čítalo sa to rýchlo a väčšinu času som sa uškŕňala ako blázon. Neobišlo ma ani niekoľko výbuchov smiechu. Autorka bravúrne pracuje s humorom. Dávno som nedržala v ruke niečo takéto vtipné a náramne mi to prospelo v momentálnom období. Už len preto by som každému odporúčala prečítať si ju. Ak máte zlú náladu a nič sa vám nechce, tento knižný skvost vás isto rozveselí.
Veľmi som si obľúbila Sophiiných priateľov a ešte viac sa mi páčila jej obrovská a chaotická rodina. Vo všetkých tých strýkoch a sesterniciach som sa dosť často strácala, no úplne mi to pasovalo k príbehu. Vďaka rodine sa Sophie dostala do mnohých trápnych aj vtipných situácií.
Romantická línia bola nenásilná, pekne dopĺňala celkový dej. Príbeh sa sústreďoval v prvom rade na rodinnú súdržnosť a na priateľstvá. Sophie sa dostala do výrazného konfliktu so svojím starým a novým ja a vďaka desiatim rande postupne zisťovala, čo chce a kým vlastne je (alebo by mala byť). Mňa osobne veľmi potešilo množstvo odkazov na dnešné populárne série, či už na Hru o tróny, alebo na Päťdesiat odtieňov sivej (čo som fakt nečakala!).
Rodinné putá sa mi taktiež páčili. Autorka vytvorila pestrý výber všakovakých príbuzných a ja som sa často pristihla pri tom, ako som prikyvovala a hovorila si: „Áno, toto poznám!“. Zamilovala som si Sophiinu babku aj Oliviu a Charlieho. Spolu so Sophie som nenápadne slintala nad Wesom z ich „Fantastickej štvorky“ a potešilo ma, že sme nedostali žiadnu instalove. Trošku ma však mrzí, že postava Wesa nemala viac priestoru. Rada by som sa dozvedela niečo o jeho rodine a nielen o jeho protivnej frajerke Laurel. Mala som pocit, že často sa tam len tak okrajovo mihol, zadrel pár poznámok a zase bol fuč. Na druhej strane som si užívala každú jednu scénu s ním. Asi tu platí zlaté pravidlo: menej je niekedy viac.
Kniha je jednoduchá a dosť predvídateľná, ale to je, myslím, každému jasné a v tomto prípade mi to absolútne neprekážalo. Vedela som už na začiatku, s kým skončí hrdinka, no napriek tomu som sa nesmierne tešila na všetky rande, ktoré ešte Sophie čakali. Jej bizarní príbuzní prichádzali s neskutočnými nápadmi a nespestrili tým vianočné prázdniny iba jej, ale aj sebe.
Dúfam, že čoskoro sa mi dostanú do ruky ďalšie knižky od tejto autorky.
Zhrnutie: Je to milučká oddychovka pre všetkých milovníkov Kasie West a ešte k tomu je brutálne vtipná, číta sa ľahko a má kopu úžasných postáv. Sophiinu chaotickú rodinu som si zamilovala. Už od začiatku som vedela, ako to celé dopadne, ale neprekážalo mi to. Užívala som si každú stránku. Okrem nenásilnej romantiky som dostala prepracované priateľské aj rodinné vzťahy. Stala som sa svedkom vtipných, bizarných aj dojemných momentov. Kniha mi úplne sadla do aktuálnej nostalgickej nálady. Naladila ma na sviatky a taktiež som sa pri nej výborne uvoľnila. Vrelo odporúčam.
Moje hodnotenie:

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu ALBATROS MEDIA.

Chystáte sa na túto knižku? Akú máte obľúbenú YA oddychovku?

6 komentárov

  1. Tak kedže si chystám kúpiť nové knihy tak si aj tento dám na svoj zoznam nových kníh :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Od K. West som ešte nečítala nič, ya až tak primárne nečítam, ale túto knihu mám na zozname vianočného čítania, lebo mi to príde ako super oddychovka :-)

    OdpovedaťOdstrániť
  3. skvelá knižka, tiež sa mi veeelmi páčila, aj sestre 16 ročnej :D

    OdpovedaťOdstrániť