Anna Todd | After - Bozk

Anna Todd | After - Bozk #1 | 583 strán | Yoli | Goodreads | Bux.sk | Ikar | Martinus 
Prvá veta: Vysokú školu som odjakživa pokladala za zvlášť dôležitú

Tessa si naplánovala celý život. Má dokonalého priateľa, príliš puntičkársku matku a vzali ju na jej vysnívanú výšku. Čo by sa mohlo pokaziť, však? 
Tessa pochopí, že s jej plánmi to ide dolu vodou, už keď sa nasťahuje do internátnej izby a natrafí tam na výstrednú spolubývajúcu s viac než podivnými potetovanými kamošmi. Zo všetkého najviac ju ale zaujme ten najnepríjemnejší z nich – Hardin. Tessa, aj keď má priateľa, si uvedomí, že až kým nestretla Hardina, netušila, čo je to zamilovať sa. Na vysokej pochopila, čo je to láska, bohužiaľ, vďaka tomu prišla o stabilitu, ktorú jej dokonale naplánovaný život ponúkal. Ako sa s tým vyrovná? Nájdu si k sebe cestu ľudia, ktorí sú navonok aj vo vnútri úplne odlišní?
Neviem prečo, doteraz som bola v tom, že ide iba o jednodielny príbeh. Ale po tej bombe, čo hodila autorka na koniec, som si hneď musela pozrieť, kedy bude pokračovanie. A takmer som spadla zo stoličky, keď som zistila, že sú ešte ďalšie tri diely, z čoho každý má skoro sedemsto strán. Sedemsto! Bojím sa a zároveň som zvedavá, o čom vedela autorka toľko písať, keďže už v tejto knihe som mala pri strane štyristo dojem, že to nesmierne naťahuje. 
Druhá vec, ktorá ma šokovala, bolo kamoškino prehlásenie, že je to FF, lebo kým mi kniha neprišla, netušila som to. Asi žijem v inom vesmíre alebo to bude tým, ako sa v poslednej dobe vyhýbam internetu. Čítala som len kdesi, že možno bude film a aj anotácia ma celkom zaujala. Asi väčšina z vás tuší, že ja nie som práve fanúšik FF príbehov, ale ak ide o tento, asi spravím výnimku. Okrem toho stále veľmi nechápem, ako sa dá napísať FF na hudobnú skupinu či na nejakého člena hudobnej skupiny. 
Schválne som si nečítala dopredu žiadne recenzie, aby nijako neovplyvnili môj názor. Keďže sa mi to dosť pozdávalo a parádne sa mi to čítalo, odvážila som sa zájsť na Goodreads až po pár kapitolách. Mala som tam jednohviezdičkové hodnotenia od dvoch priateľov. Trochu ma to vystrašilo, ale povedala som si, že keď som aj po dvesto stranách zvedavá, čo sa bude diať, nemôže to byť predsa také zlé. 
After by som zaradila medzi tie lepšie New Adultky, a keďže skupinu One Direction nepoznám a netuším ani to, koľko má členov, tento raz mi myšlienka, že ide o FF, vôbec neprekážala. To, čo autorka vytvorila, je poriadna emočná jazda a ja som nevedela, či mám z toho všetkého, čo sa tam dialo, trhať vlasy sebe, alebo postavám. Vážne... moje dojmy z čítania sa už dávno nemenili po každej kapitole. 
Tessa sa mi na začiatku knihy pozdávala. Bola to cieľavedomá pedantka, ktorá sa zo všetkého najviac bála, že jej niekto naruší perfektné plány. Bolo nesmierne zaujímavé sledovať, ako sa postupne dostávala do neznámeho sveta plného potetovaných chalanov s piercingami a dievčat, ktoré často pôsobili ako štetky s tými neuveriteľne krátkymi sukničkami. Bola ako mimozemšťan skúmajúci nový život štýl. A možno by sa nenechala stiahnuť na zlé chodníčky, keby sa neobjavil Hardin. Aj napriek všetkému, čo jej povedal a ako nepríjemne sa k nej správal, si uvedomila, že jej hnev na neho prerástol do obdivu a do takej menšej posadnutosti. Tessa doteraz uprednostňovala bezpečie. Možno bol pre ňu Hardin novou, nebezpečnou výzvou, ktorú musela zvládnuť, no nepočítala s tým, že jej city k nemu sa prehĺbia až natoľko, že sa do neho zabuchne. 
Hardin bol kretén. Dokonca to o sebe sám párkrát povedal. Na Tessinom mieste by som mu otrčila prostredník po prvej hádke a zavrešťala na neho, nech sa ku mne už v živote nepribližuje. Takže ak som sa aj zo začiatku s Tessou stotožňovala, tu sa naše cesty rozišli. Ona, na rozdiel odo mňa, zrejme zbožňovala hádky, pretože s Hardinom na seba v jednom kuse jačali. Jačali na seba na hodine, jačali na seba na párty, v kúpeľni, v aute... úplne všade. Na druhej strane Tessa má môj rešpekt za to, že len tak neustúpila a snažila sa toho kreténa v Hardinovi poraziť. Obaja boli neskutočne tvrdohlaví, neústupčiví a paranoidní. Keď sa ich prvotné oťukávanie, sprevádzané jačaním, prehuplo do niečoho viac a potom do akéhosi vzťahu-nevzťahu, už mi chýbali v ruke iba pukance. Medzi nimi sa diala hotová telenovela a nevedela som, či sa mám smiať, alebo nahlas zanadávať a knihu spláchnuť do záchoda. Toľkokrát som mala chuť Hardina vyfackať, že keby som to začala počítať, kalkulačka by od toho dlhého čísla skratovala. 
Uvedomila som si, že toto zrejme na knihe ľuďom vadilo... tie ich neustále hádky. Ale ja si v skutočnosti myslím, že to autorka vystihla celkom dobre a realisticky. Takto väčšina dnešných vzťahov vyzerá. Koľko som sa ja toho napočúvala od kamošiek! Niektoré sa rozchádzali s frajerom pravidelne každý týždeň, len aby sa mohli dať o dva dni znovu dokopy. Hardin a Tessa na mňa pôsobili veľmi podobne. Páčilo sa mi, že napriek ich odlišnostiam sa snažili, aby to medzi nimi fungovalo (aby som to spresnila - Tessa sa snažila). Hardin bol divný psychopat, s ktorým nikto nevychádzal, a úprimne nechápem, ako to tých šesťsto strán Tessa vydržala. 
Ešte by som rada vyzdvihla sexuálne scény. Čakala som nejaký fifty-shades drsný sex v čiernej mučiarni, kde má Hardin na bičíku primontované kovové krúžky a uctieva tam diabla. Bola som príjemne prekvapená, keď som zistila, že namiesto kníh zasvätených čiernej mágii obľubuje skôr klasickú literatúru a sex v klasickej posteli. Ak niekto čaká, že tu budú hlavní hrdinovia podávať sexuálne výkony ako Christianko a Anička, ktorá dokázala mať behom hodiny hádam štyri orgazmy, tak ste vedľa. Sex v tejto knihe bol opísaný... a teraz sa podržte... skutočne. 
Veru, aj mňa to šokovalo, keďže pri väčšine príbehov mám pocit, ako by ich napísali panny, ktoré v živote nevideli ani len porno alebo nahatý obrázok. 
Zo všetkých postáv som si najviac obľúbila Landona – Tessinho najlepšieho kamaráta. Nevyskytoval sa tam tak často, ako by som chcela, ale stále ho tam bolo dosť na to, aby som si oddýchla od Hardina a tých jeho šialených nálad. Ani Steph nebola zlá a rovnako mi sadli aj Karen alebo Hardinov otec. Autorka, aj keď sa rada motala v dráme protagonistov, sa vždy aspoň na pár strán vyslobodila zo začarovaného kruhu a ukázala nám kúsok zo života iných postáv. 
Príbeh na mňa pôsobil ucelene a všetko sa v ňom vyvíjalo po poriadku. Napokon by som vytkla už len niektoré veci, čo postavy hovorili. Boli to vety alebo slová, ktoré mi k ich charakteru vôbec nesedeli. Akoby sa zrazu stali niekým iným. No pri tej dĺžke knihy sa čudujem, že to nevypálilo horšie. Autorka sa čo najlepšie držala hlavnej dejovej línie a aj slovenský preklad, až na nejaké slová, čo som v živote nepočula (ale Korpus tvrdí, že sú spisovné), ma vôbec nerušil. 
Takže ja som spokojná a aj zvedavá na pokračovanie. Autorka má chytľavý štýl, ktorý pohltí nejedného zvedavca. 
Zhrnutie: Pre nenáročných čitateľov alebo ako oddychové čítanie. Kniha má svoje pozitíva aj negatíva, ale strany plynú neuveriteľne rýchlo. Možno až posledných dvesto som mala dojem, že sa to ťahalo, no ku koncu sa dejú také veci, že aj keby ste mali chuť knihu zavrieť, budete to musieť dočítať. I keď som pri čítaní prežívala všetko možné a neraz som si povedala, že končím, vždy mi to napokon nedalo pokoja a musela som sa k príbehu vrátiť.
Moje hodnotenie:
Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar

23 komentárov

 1. Tvoja recenzie vo mne vyvoláva rozporuplné pocity. Na jednej strane by som si to chcela schválne prečítať, aby som zistila, či mi to nebude vadiť tak ako tebe, alebo či by som to totálne neznášala (tak nejako neverím tomu, že by som si tú knihu dokázala obľúbiť) :D Ale pri takom počte strán sa mi do toho akosi púšťať nechce, keď mám toľko iných kníh na zozname. Naštvala si ma :D Kedysi by som nad tou knihou ani len nerozmýšľala :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Aj ja mám z knihy rozporuplné pocity. Na jednej strane by som ju chcela neznášať, lebo to čo postavy robili, bolo šialené, ale ono sa to fakt dobre čítalo a musela som dojsť až do konca :D

   Odstrániť
  2. To mi trochu pripomína môj zážitok s Beautiful Disaster :D

   Odstrániť
  3. BD som síce nečítala, ale mám dojem, že toto oveľa horšie :D

   Odstrániť
  4. Tak neporovnávam kvalitu, ale moje dojmy z tej knihy :D Akože objektívne sa dá povedať, že BD je na hlavu, ale aj tak sa mi to nejakým divným spôsobom pačilo :D

   Odstrániť
  5. U mňa je to podobné s touto knihou. Bola brutálne šialená a na hlavu, ale tiež sa mi svojím spôsobom páčila. :D Akože ja sa vôbec nečudujem, že to má toľkých čitateľov a aj to vydali. Aj keď sa ti to nepáči, zanechá to v tebe na koniec dosť silný dojem. Nemyslím si, že tak skoro na túto knihu zabudnem.
   Ale napríklad si zober Fifty a to bol podľa mňa otras (tu aspoň nebola spomenutá vnútorná bohyňa a podobné kraviny) a tiež sa mi to vrylo do pamäti, aj keď by som spomienky na červenú mučiareň radšej niekedy zmazala :D

   Odstrániť
 2. podobne ako Michelle som na vážkach, po tvojej recenzii by som si to prečítala, aj keď FF na 1D well, not exactly my cup of tea, ale čert to ber, ja som zvedavá, čo autorka dokázala v tej knihe tolko opisovať, ale očividne by som Hardina neznášala od prvej strany :D

  že mi to niekedy požičiaš? :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veru neznášala :D je to totálny hňup :D :D A zase to FF ja stále nechápem, že ako sa to dá napísať na hudobnú skupinu, je to proste divné :D :D Ja som v tom FF nevidela, ale to bude asi aj tým, že tú skupinu nepoznám :D
   Jasné, požičiam :D

   Odstrániť
  2. nie žeby som žiadne FF na 1D nečítala, ale bolo to fest divné :D práve preto som na to zvedavá, že či to bude pripomínať tú kapelu alebo nie, lebo napr aj také sempre je FF twilightu a ja by som to nikdy nepovedala že je, že sa mi to nepáčilo to je druhá vec :D

   Odstrániť
  3. Ty si už fakt čítala FF na 1D? :D :D :D Jediné, čo som ja raz čítala, bolo pokračovanie HP od nejakej Slovenky, ale to bolo fakt dobré a mala som ani neviem, koľko rokov. :D Ale inak ma FF vôbec nebaví.

   Tak inak ja som si to teraz kukala a síce tam v tej knihe žiadna hudobná skupina nie je, ale písali tam niečo o tom, že tí jeho kamoši sú ako tí ostatní chalani zo skupiny či čo. Teda podobné mali mená.

   Odstrániť
  4. hej kedysi dávno ma sesterka na to zlákala :D ale teraz by som to obchádzala velkým oblúkom :D

   ktovie nakolko sa to približuje realite, ako vydať ff ako normálnu knihu, hmm, to sa mi moc nepozdáva

   Odstrániť
 3. Tak, keď sa ti to ľúbilo, dobre pre teba :D mne to fakt nejako nesadlo :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Meh. Niekedy ma samú prekvapí, že čo sa mi páči :D Lebo zase keby mi o tomto niekto porozprával, asi by som to nechcela čítať. :D

   Odstrániť
 4. Tak ja som cca niekde v polovici a som zvedavá ako na to spravím recenziu, ale zatiaľ sa mi to páči :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak ja som tiež zvedavá na tvoju recenziu. Ja som to prečítala veľmi rýchlo. Za jeden deň som dala asi 350 strán. Išlo to fakt rýchlo. Ale Hardin je fakt somár. :D

   Odstrániť
 5. Výborná recenze :) Na tuhle knížku jsem docela zvědavá, tak jsem ráda, že jsem si mohla přečíst tvůj názor :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tiež som zvedavá, čo na to povieš... teda ak si to prečítaš.

   Odstrániť
 6. To znie dobre ale ak sa tam spomína skupina One Direction tak neviem...nemám nič proti ním ale nepočuvám ich,či som ta zase zle pochopila a hlavný hrdina bude rocker so všetkym?? :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ale nie, nespomína sa tam 1D a hlavný hrdina nie je rocker alebo čo. Skôr je to tou skupinou inšpirované. Nikto z nich nespieva ani nehrá v skupine. A hlavný hrdina je totálny sukničkár, hňup, má piercingy a tetovania a hentá sa do neho aj tak zabuchne. :D Ale je to sranda :D

   Odstrániť
 7. Jaaj tak...Výzerá to zaujimavo,aj keď hlavna hrdinka je taka aka je :D

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Tak super si to napísala, že mám chuť dať knihe šancu.:D Ale asi by to nebol dobrý nápad, keďže takýto štýl príbehov neobľubujem.:D

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Krásne napísaná recenzia (opakujem sa :D)
  Ja som napríklad ani nevedela, že FF vychádzajú ako knihy v tak hojnom počte. Vlastne som sa stretla s viacerými takými knihami, ale nejak mi to nezaplo. Knihe rozhodne dám šancu, už len kvôli dĺžke :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nič si z toho nerob, pri tejto to najprv nezaplo ani mne. Ale som v šoku, že mi to nevadilo až tak ako napríklad pri Fifty. Tam som neustále hľadala podobnosť s Twilightom.

   Odstrániť