Marie Lu, Šampión


Autor: Marie Lu
Názov knihy: Šampión
Názov série: Legend
Pôvodný názov: Champion (Legend #3)
Počet strán: 343
Vyšlo u nás: 13. 1. 2014
Môžete si objednať TU
June a Day priniesli pre národ Republiky obrovské obete – obetovali veľa jeden pre druhého – a teraz sa ich krajina ocitla na pokraji zániku. June sa dostala do najvyšších politických kruhov ako Vodcova Principálka a Day prijal lukratívnu ponuku v armáde. Krátko pred podpisom mierovej zmluvy vypukne v Kolóniách nákaza a hrozí, že pohraničné mestá sa zasa ocitnú vo vojne. Ak chce June zachrániť životy tisícok ľudí, musí požiadať milovaného človeka o veľkú obeť.
Recenzia obsahuje spoilery!

 Záverečného dielu série Legendy som sa dosť obávala. Neušlo mi totiž kopec smutných recenzii, ktoré sa týkali konca. Ja fakt nemusím smutné konce, takže som dlho s čítaním čakala. Ale napokon mi to nedalo.

Cesty našich hlavných hrdinov, June a Daya, sa rozišli a niekoľko mesiacov sa nestretli. June má kopec práce, ako potenciálna budúca Principálka a Day má zase starosti s vlastným zdravím a so zdravím brata. 
Kniha je opäť plná akcie. Asi by bolo nesprávne povedať, že som bola každou skutočnosťou, ktorú postavy odhalili, šokovaná, pretože veľa vecí som predvídala, čo mi trochu vadilo. Ale, samozrejme, našlo sa aj zopár zvratov, ktoré som neočakávala.
 Človek by si myslel, že po všetkých tých problémoch v Republike bude konečne pokoj, ale nie. Dohoda s Kolóniami je v ohrození vďaka vírusu, ktorý sa tam rozšíril. Kolónie vinia Republiku, ale Republika zase tvrdí, že s tým nemá nič spoločné, a tak sa začínajú hádky a vojna

June sa ku mne nakloní a jemne ma štuchne plecom. "Koľko ti dávajú času?" zopakuje otázku. "Povedz mi to, prosím ťa, ak ti na mne ešte aspoň trochu záleží."
 
Kniha je písaná veľmi dobre a dej rýchlo napreduje, vďaka čomu sa čitateľ nenudí, no napriek tomu som mala uprostred knihy pocit, že už sa do toho akosi neviem vžiť. Všetky tri časti série sa mi až príliš podobajú – deje sa v nich vždy niečo nové, ale sú písané podobne a podľa akéhosi rovnakého vzorca, ktorý ma už v trojke veľmi nechytil za srdce. Tri časti boli akurát dosť, keby sa autorka rozhodla túto sériu predĺžiť, vyznievali by jej slová veľmi silene a umelo.
Postavy sa od prvej časti výrazne zmenili, čo som badala hlavne v dvojke, no v trojke sa ich vývoj akosi pozastavil. Rovnako zmýšľali a rovnako sa rozhodovali, asi preto som aj vedela predvídať, čo sa bude diať ďalej. Príbeh sa viac zameral na samotnú vojnu a na akciu. Zo začiatku mi pripadali problémy hrdinov strčené do deja akoby mimochodom a nevedela som s nimi nadviazať citové spojenie. Čo je z jednej strany dobré, lebo by bolo vážne trápne, keby som sa v škole rozrevala kvôli koncu. Ale aj tak nebol taký hrozný ako v Mechanickej princeznej alebo v Jantárovom ďalekohľade. S týmto som sa zmierila a istým spôsobom sa mi to aj páčilo. Autorka si pre nás prichystala pekný záver, čím si u mňa vyslúžila veľa dobrých bodov. Nebol síce vyslovene šťastný, ale vzhľadom na otrasnú situáciu, do akej sa postavy neustále dostávali, to bolo najprijateľnejšie riešenie. A úplne šťastný koniec by vyznel hlúpo. Takéto kruté vojny sa nikdy nekončia dobre ani pre jednu stranu.
Ak ide o vedľajšie postavy, tie ma veľmi nezaujímali. Trochu mi síce bolo ľúto Andena, no tam sa moje emočné rozpoloženie končilo. 

Trvalo mi celé dva mesiace spustiť Edena z očí. Bok po boku sme spolu jedávali, spali a nikdy som ho nenechával samého. Došlo to až tak ďaleko, že som sa prichytil, ako stojím pred dverami kúpeľne a hliadkujem, akoby ho vojaci Republiky mohli vysať cez vetilačku, odniesť späť do laboratória a znovu ho napojiť na kopec prístrojov.

Musím však pochváliť systém fungujúci v Antarktíde. Bolo to trochu šialené, ale brať celý život ako jednu veľkú súťaž, čo vás poháňa viac k tomu, aby ste boli lepší a lepší, sa mi páčilo. V dnešnej dobe ľudia často nemajú motiváciu žiť a pýtajú sa sami seba, či by svetu nebolo lepšie bez nich. Alebo v tom horšom prípade ani nevidia, že nič nedosiahli a iba prežívajú, aby mohli napokon umrieť.
Ďalšia dobrá vec je autorkine znalosti a premyslenosť príbehu. Všetko mala dopodrobna rozpracované a bolo vidieť, že sa vyzná vo vojenských veciach. Vedela mnoho o boji, o zbraniach a do Legendy vložila veľký kus zo seba, aby dala každému najavo, že vie presne, o čom hovorí.

Táto knižná séria nepatrí k mojím naj naj obľúbenejším, ale dobre sa číta a chápem, prečo sa stala takou populárnou. Je to výborný príbeh, ktorý určite stojí aspoň za jedno prečítanie. Patrí medzi kvalitné dystópie, rovnako ako Divergencia alebo Som roztrieštená.Odporúčanie: Pre všetkých milovníkov dystópii a poriadnej akcie. Neprídete ani o romantiku a pokiaľ vás kniha pohltí, možno si  ku koncu trochu poplačete. 

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Albatrosmedia
 


3 komentáre

 1. Já tuhle sérii miluju. Nejdříve jsem byla z konce naštvaná, ale pomalu jsem ho rozdýchala a začal se mi líbit. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Já jsem před X lety četla Legendu. Asi před týdnem jsem si půjčila Fenoména, ale lehce jsem už netušila, o čem to bylo. Tak si budu muset počkat na první díl a pak celou sérii přečíst najednou.
  Legenda byla ale dokonalá. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Bola to pekná séria. Nie moja najobľúbenejšia, tieto posty mám už obsadené, ale dala sa :D

   Odstrániť