RC: Päťdesiat odtieňov sivej

Autor: E L James 
Názov série: Fifty Shades
Názov knihy: Päťdesiat odtieňov sivej
Pôvodný názov: Fifty Shades of Grey
Slovenské vydanie: Albatros media 
Vyšlo u nás: 29. 10. 2012
Počet strán: 606
Knihu si môžete kúpiť TU

Keby som mala túto knihu vystihnúť jednou vetou, zrejme by znela takto: "Je to pekelná jazda, z ktorej sa neviete ešte veľmi dlho spamätať."
Chápem, prečo je taká populárna. V dnešnej dobe si čitateľ kladie vysoké nároky a čím je kniha kontroverznejšia, o to rýchlejšie sa dostane medzi najpredávanejšie tituly sveta. Zvedavosť vás núti si ju kúpiť, musíme sa dozvedieť, či je to také zvrátené, ako o tom každý hovorí, či je hrdinka naozaj  taká naivná sliepka a jej priateľ je obyčajný sadista, čo sa vyžíva vo fyzickej bolesti.
Kniha vás môže rovnako nadchnúť ako pobúriť.

Anastasia Steelová je obyčajná študentka literatúry, býva s obyčajnou spolubývajúcou, sama o sebe pokojne povie, že je nudná. Nie je na nej nič výnimočné, a predsa padne do oka bohatému sexy milionárovi Christianovi Greyovi počas interview pre školské noviny. Christian je charizmatický, uzavretý a v prvom rade musí mať všetko pod kontrolou, inak sa jeho dokonalý svet rozpadá.  Nikto však netuší, že za zákutiami svojho domu skrýva temné tajomstvo, tajomstvo, ktoré by malo nevinné panny vydesiť. (A nie, nie je to upír).
Na prvý pohľad sa kniha zdá nevinná, hovoríte si, že hádam to nie je až také zlé, ako ste počuli a nechápete, prečo to niektorých ľudí tak zaráža.
Príbeh sa vyvíja celkom dobre, ani si neuvedomíte a ste na strane sto. Všetko, čo ste sa doposiaľ dozvedeli, vnímate iba okrajovo, čakáte, kedy príde ten zlomový bod  a kniha vás šokuje. Je to ako pohybovať sa na tenkom ľade, netušíte, čo od toho naozaj môžete očakávať.
Preto som sa rozhodla zhrnúť do bodov, čo mi na knihe prekážalo alebo som sa nad tým pozastavila. Fifty Shades má svojich nadšencov a aj ľudí, ktorí touto knihou opovrhujú, ja som sa na to snažila pozerať trochu objektívnejšie.

Čítalo sa to dobre a veľmi rýchlo, čo je pri niektorých knihách problém. Obsahujú nudné pasáže, prípadne pasáže, cez ktoré sa neviete dostať a trvá vám dlhší čas, kým sa k čítaniu vrátite. Našťastie, tento problém Fifty Shades zďaleka obišiel. Autorka si ostatné chyby musela nejako vykomenzovať, za čo jej ďakujem, lebo neviem, kedy by som s čítaním skončila.

Čo sa týka dĺžky, pokojne mohla byť kniha o polovicu kratšia a vôbec by jej to neubralo na populárnosti. Obmedzená slovná zásoba a zbrklé písanie zrejme zapríčinilo, že sa dookola opakovalo  to isté a v podstate celý čas ste sa nepohli z jedného miesta.
A tie dialógy! Pýtala som sa samej seba každý deň, či to len ja som taká čudná a prekáža mi to ich oslovovanie v každej druhej priamej reči. Dokonca v jednom maily dokázali svoje mená spomenúť aj tri - štyrikrát. "Chápem ťa, Anastasia. Prečo sa so mnou nechceš rozprávať, Anastasia? Mýliš sa, Anastasia." A podobným spôsobom to pokračuje. Zrejme to malo dodať ich rozhovoru nejaký väčší efekt, ale mňa to neohúrilo. Každému bolo predsa jasné, kto sa s kým rozpráva, nemuseli neustále zakončovať priamu reč oslovením. V takej veľkej miere to na mňa  malo skôr rušivý efekt. Zbytočné plytvanie slov.
Taktiež tam boli niektoré výrazy, čo sa dosť často opakovali: "Čo by som dal za to, keby som vedel, čo si myslíš." alebo "Moja vnútorná bohyňa povedala...", "Moje podvedomie mi našepkalo...", "Nehryz si tú peru, chcem ju hrýzť ja..." A narazili ste na ne skoro v každej kapitole najmenej dvakrát. Nehovoriac o Anastasiinom červenaní sa. Do hlavy sa jej nahrnula krv tak často, že jej mala dávno vybuchnúť.

Niekde pred stredom som už mala pocit, že autorka úmyselne zabraňuje tomu, aby sa situácia nejako vyriešila. Všetky rozhovory sa končili zahovorením hlavnej témy alebo odklonením sa od nej. Ak sa rozprávala Anastasia so svojou najlepšou kamoškou, väčšinou ich rozhovor ukončila vetou: "Nie si hladná?" alebo "Nechceš čaj?" A ak niečo riešila s Christianom, k téme, ktorú chceli rozobrať, sa ani nedostali, lebo medzi nimi preskakovalo od iskier až po napätie a náboje úplne všetko. Nešetrili ani hlbokými pohľadmi a napätím v podbrušku.
Christian je typ človeka, čo vás privádza do vytrženia tak často, že je nemožné zostať s ním v jednej miestnosti dlhšie ako niekoľko hodín, ktoré strávite vzrušujúcim sexom zahrňujúcim niekoľko orgazmov.

Každý maniak, ktorí sa zrejme rozhodol pre kúpu tejto knihy, určite vedel, že bola pôvodne napísaná ako FF na Twilight. Kamarátka mi povedala, že sa jej to na Twilight nepodobalo, za to mňa veľmi rušilo, že som medzi týmito dvomi príbehmi hľadala neustále podobnosti. A našla som ich dosť. Knihy, ktoré boli pôvodne písané ako FF, by sa podľa môjho názoru nemali vôbec vydávať, aj napriek tomu, že autorka zmenila mená a čo ja viem čo ešte. Predstavte si, ako by sa asi tvárila Stephanie Meyerová, keby túto knihu čítala a dozvedela by sa, že je to FF na jej dielo. Ja by som zrejme dostala infarkt. Veď E J Jamesová spravila z Belly ešte naivnejšiu sliepku, ktorá si nechá každým skákať po hlave, a z Edwarda sa vykľuj maniak závislý na sexe, ktorí má v dome Červenú mučiareň.


Prvé veci, na ktoré sa v knihe zameriavam, sú dej a zápletka. Je mi jasné, že je to erotický román, čo pravdepodobne znamená, že bude obsahovať veľa sexuálnych scén, no to neznamená, že má byť celá kniha plytká a jednu sexuálnu scénu vystrieda za druhú nejaká iná. Nech si myslí každý, čo chce, všetci to po šesťsto stranách zunujeme. Napriek dĺžke, o vedľajších postavách ste sa v podstate nič nedozvedeli. Tvorili okrajovú líniu, mali trochu zaujať čitateľa, kým príde na rad ďalší sex a potom ešte raz sex.
Mám pocit, že si rukopis neprešiel žiadnou fázou škrtania nepotrebných scén a nezmyslov. Chceli ju iba rýchlo vydať a zarobiť si. Keby bolo na mne, rozhodne by som Fifty Shades medzi bestsellery nezapočítala.

Odporúčanie: Ak hľadáte knihu plnú sexu, kde má žena predstierať, že je Podriadená Dominujúcemu, rozhodne si ju prečítajte. Toto je totiž jediná alternatíva, kde je možné, že sa niekto ako Christian Grey zmení na normálneho chlapa.
 


Ďakujem vydavateľstvu Albatros media za poskytnutie recenzného výtlačku. 

13 komentárov

 1. skvelá recenzia, naozaj sa mi páčila :D a som neskutočne zvedavá, či tá kniha je naozaj taká hrozná... aby som nakoniec nebola čierna ovca, ktorej ako jedinej sa to bude páčiť :D ale myslím si, že to nehrozí :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vieš čo? Ja by som tak úplne nepovedala, že bol hrozná, ale tie veci, čo som vypísala sa mi na tom nepáčili a prekážali mi.

   Odstrániť
  2. bože, až teraz som si uvedomila, že na tom obrázku poslednom, ktorý si dala, je Henri Cavill!!!!! jemu by som kývla na hocičo ani by som sa nepozerala, že čo mi dáva podpísať :D :D :D

   Odstrániť
  3. No... taký svoj idol má asi každý :D :D Veď aj ja, ale nikomu o ňom nepoviem. Síce počkať, tebe som už o ňom určite hovorila, tak nič :D

   Odstrániť
  4. hej? sakra, teraz som v pomykove :D my sme spomínali veľa chlapov :D
   keby ten idol bol len jeden, ale ich je viac :D

   Odstrániť
 2. 8D Ty to vieš tak pekne podať 8D
  Kniha mi má čoskoro dojsť ako výhra u Judit a moc sa na ňu teším, takže dúfam, že ma nesklame, tak ako teba 8) snáď na nej ničo dobré okrem toho sexu je 8D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To posúdiš sama :D Ja som zrejme čudná, lebo patrím k jedným z mála, ktorým sa kniha nepáčila.

   Odstrániť
 3. No, mne sa na knihe nepáčilo aj to, že ona sa chovala ako hlupaňa, žiadny svoj názor, a na posledná scéna ma zabila...nechala sa od neho zmlátiť, sama to chcela a potom mu vykrikuje, že je úchyl, čo je aj pravda. Ale v prvom rade s ním nemala spať, keď zistila, čo je zač. No uvidíme, o čom bude 2. diel, som skusila preložiť aspon kapitolu z druhej časti...pochopila som aspon prečo je taký, ale daleko som sa nedostala...takže čakám na pokračovanie a dúfam, že bude už len lepšie a lepšie a obmedzí sa to, ako si dobre vystihla, bez toľkého červenania, tej pery a iných absurdít.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak k tým divným scénam som sa ani nevyjadrovala, to by tá recenzia bola o dosť dlhšia a zase preháňať som to nechcela. Ale máš pravdu, Anastasia bola padnutá na hlavu, lebo žiadna normálna žena by sa hádam hentak nesprávala. A ten koniec to zabil. Keby tak zmlátil niekto mňa, asi by som mu to vrátila :D

   Odstrániť
 4. Ja by som si túto knihu prečítala už len kvôli tejto recenzii, lebo ma naozaj pobavila. Čo ma prekvapilo je dĺžka knihy. Naozaj má 600 strán? Videla som ju v kníhkupectve a zdala sa i tenká. :D Otázne je, ako sa k nej dostanem, keďže knižnica nepripadá do úvahy, iba raz som si odtiaľ požičala knihu, o ktorej som ani netušila, že bude taká ,,štipľavá" a keď som ju šla vrátiť, tak ju odložili na kraj stola a stade ju vzala jedna stará babka, prečítala si obsah aj poznámku, ktorá upozorňuje na tento fakt a tak sa na mňa pozrela, že som myslela, že sa pod zem prepadnem. Takú hanbu už nikdy viac. :D :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. No ak chceš, prečítaj si :D Úprimne, bola by som zvedavá, čo by si na to povedala, zatiaľ som od blogerov na túto knihu veľa názorov nečítala. Najviac mi hovorila Mchelle, ktorej sa to vôbec nepáčilo a povedala mi, že som dala knihe viac hviezdičiek, ako si zaslúži. Ja to beriem tak: Všetko, čo sa rýchlo číta, má u mňa plus. Asi za to jediné som dala viac hviezdičiek. Okrem toho, brutálne ma štval Christian. Mohla to byť taká super postava, nebyť tých jeho... odkašlem si... "chybičiek". A keď povedal: "Potrtkám ťa, bejby." Myslela som, že si rozmlátim hlavu o stenu. Vôbec sa to k jeho osobe nehodilo.

   Odstrániť
  2. Tak už to mám v angličtine, prečítala som prvú stranu (ja viem, neskutočne veľa) a tak mi napadlo, že tie vetné konštrukcie sú dosť jednoduché. Myslela som, že sa to bude čítať horšie. (samozrejme, keď sa dostanem do pasáží, kde nebudem poznať slovíčka, tak potom sa to pôjde pomalšie) :D No som zvedavá, ten komentár od Patrície je dosť desivý. Nechať sa mlátiť? A potom, že muž tej sudkyne si nechcel okoreniť ich život podľa knihy.

   Odstrániť